Dünya

Irak’ta yaşananlar hakkında Irak Başbakanı’ndan açıklama

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, kendilerinin yaşadıkları bu zorlu durumdan dolayı her türlü askeri önlemleri aldıklarını, peşmerge tarafından olası bir saldırı olması durumunda peşmergenin hiçbir şekilde Irak’ta güvenli bir yer bulamayacak olduğunu ilan etti. Türkiye ve İran tarafından dikkatle izlenen Barzani geçtiğimiz günlerde istifa etmiş ve bölgede dengeleri değiştirmişti.

IRAK’TA SORUNLAR YAŞANIYOR

Irak’ta yaşananlar ve Irak dışında yaşanan gelişmeler hakkında ABD tarafından herhangi bir basın açıklaması yapılmaması da dikkat çeken unsurlardan bir tanesi olarak görülüyor. Zira Barzani istifasının hemen ardından ABD’nin açıklamalarının kesilmesi ABD’nin gerçekten Irak’ın yanında olduğunun bir işareti olarak gösteriliyor. Elbette son dönemde yaşanacak olan gelişmeler Irak’ın değil bölgenin seyrini etkileyecek olan gelişmeler arasında olacaktır diyebiliriz. ABD ve Irak arasında yapılacak olan görüşmeler, peşmerge tarafından atılacak olan adımlar Kerkük’te dengeleri değiştirebileceği gibi, aynı şekilde kalmasını da sağlayabilir.

Daha fazla göster

Cenk Bozbey

35 yaşında kocaeli doğumluyum. 1999 yılında tanıştığım interneti o günden bugüne çeşitli denemeler ve araştırmalar yaparak kendimi geliştirmeye çalıştım. Seo, php, Centos sunucular konusunda ders almaktayım. Şu dönemde haber siteleriyle uğraşmaktayım.

Benzer Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu